SHEMA ŠOLSKEGA SADJA

Namen tega ukrepa je ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave in hkrati ustaviti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih.

Da bomo uresničili vse zahteve in pričakovanja, smo izdelali načrt sheme šolskega sadja. V njem smo zapisali:

Da se bo sadje razdeljevalo enkrat tedensko in sicer ob sredah (najmanj 20 x delitev)

Sadje in zelenjava bo učencem ponujena preko celega dne v šolski jedilnic

Zapisali smo izobraževalne in promocijske aktivnosti, katere bomo izvajali tekom celega šolskega leta. V njih bodo vključeni učenci, strokovni delavci, starši in zunanji predavatelji.

Izdelali plakat, ki je na vidnem mestu v avli šole.

Učencem ponujamo lokalno pridelano sveže sadje in zelenjavo. Le tega izbiramo iz predpisanega seznama sadja in zelenjave:

Sadje: Zelenjava:
Lešniki* paradižnik
Orehi* zelje
Fige (sveže!) ohrovt
mandarine kolerabica in koleraba
grozdje cvetača
melone brokoli
lubenice solata (Lactuc  sativa)
jabolka radič
hruške korenje
Marelice (sveže!) rdeča redkvica
češnje in višnje peteršilj
breskve in nektarine zelena (gomoljna)
slive rdeča pesa
kaki repa
žižola redkev
kivi kumare in kumarice
jagode Komarček (koromač)
maline šparglji  (beluši)
borovnice zelena (stebelna)
črni ribez paprika
rdeči ribez buče in bučke
ostala solatna zelenjava (motovilec, rukola, regrat, cikorija…)

Nekaj utrinkov s posameznih aktivnosti iz načrta izobraževalnih in promocijskih aktivnosti, ki smo jih izvedli 20. 3.2018.

83 % financira EU, 17 % financira Republika Slovenija.

Shema šolskega sadja spodbuja zdrave prehranske navade pri učencih.Vendar ni dovolj, da samo uživamo sadje in zelenjavo, zavezani smo, da izvedemo tudi določene izobraževalne dejavnosti. Veliko vsebin  o zdravem prehranjevanju, uživanju presnega sadja in zelenjave, zadostnem vsakodnevnem gibanju, preprečevanju debelosti, primernemu prehranjevanju, vključujemo v pouk pri vseh predmetih. In v okviru izobraževalnih dejavnosti, smo pripravili tudi današnjo degustacijo.Poskusili boste lahko različne smutije, ki smo jih pripravili iz svežega sadja in zelenjave. So zelo hranljivi. Vsebujejo veliko vitaminov, predvsem A in C in vlaknin. Za tiste, ki ne marate sadja in zelenjave, je to odličen način, kako jesti sadje in zelenjavo, ne da bi se tega zavedali. So odličen vir hranil, lahko rečemo, da z njimi vnesemo v telo pravo energijsko in vitaminsko bombo. Pomembno je, da imajo zelo malo kalorij. Pripravimo si jih lahko za zajtrk, malico, kosilo in večerjo. Z uživanjem smutijev, boste preprečili poseganje po nezdravih prigrizkih.A to še ni vse. Pripravili smo tudi:

• solato z jabolki,
  • korenčkovo solato z jabolki,
  • polnjeno čebulo,
  • polnjena jabolka s skuto in kivijem,
  • jabolčni kompot.

Upam, da sem vas prepričal, kako zdravo je uživati sveže sadje, zelenjavo, napite in jedi.

Vodja projekta: Tatjana Peršuh